Tuning mechaniczny

Są to modyfikacje silnika, układu napędowego, paliwowego i podwozia pojazdu, dzięki którym osiąga się polepszenie parametrów technicznych i właściwości jezdnych. Modyfikacje układu napędowego i paliwowego mają na celu otrzymanie większej mocy, większego momentu obrotowego, a dzięki temu osiągnięcie większych przyspieszeń i większej prędkości maksymalne.

Najczęściej modyfikowanymi podzespołami mechanicznymi w samochodach, zmierzającymi do poprawy osiągów pojazdu są:

- głowica - jest to element którego wpływ na parametry silnika nie sposób przecenić a przeróbki należą do najtrudniejszych. Podczas tuningu największe problemy wiążą się z ograniczeniami materiałowymi ograniczającymi zmiany kształtu i wielkości stosowanych zaworów.

- układ dolotowy - w silnikach sportowych wysokoobrotowych nawet niewielkie zmiany potrafią dać bardzo duże efekty. Precyzyjne dostrojenie układu ssącego możliwe jest tylko w wąskim zakresie obrotów, dlatego też w wielu nowoczesnych konstrukcjach stosowane są kolektory o zmiennych parametrach (długość, pojemność)

- wałek rozrządu - obliczenie i wykonanie dobrego wałka rozrządu tzn. takiego który nie niszczy zaworów, dźwigienek i sam się nie zużywa po paru tysiącach kilometrów jest bardzo trudne. Ceny tych profesjonalnych wyrobów wahają się od 1000 do 4000 PLN i oprócz wałka należy na ogół wymienić równocześnie zawory, sprężyny zaworowe miski itp.

- układ wydechowy  - im bliżej głowicy tym większy wpływ elementu na parametry silnika. Dlatego też najważniejszym elementem tego układu jest kolektor wydechowy jego kształt, średnica i długość.

Źle przeprowadzony tuning mechaniczny może dać rezultaty odmienne od oczekiwanych, stając się wiejskim tuningiem. Na przykład samo obniżenie zawieszenia przez skrócenie sprężyn powoduje zmianę geometrii zawieszenia, przez co mimo obniżenia środka ciężkości spada przyczepność na zakrętach! Źle dobrany i źle ustawiony spojler również obniża osiągi pojazdu przez zwiększenie oporu powietrza, nie dając w zamian polepszenia przyczepności. Zastosowany tzw. tłumiki warszawa, o ile nie są częścią starannego dopieszczenia silnika i całego układu wydechowego, dają tylko efekty dźwiękowe, nie mając zauważalnego wpływu na osiągi.

Profesjonalna piłka ręczna gdańsk dla każdego.

Nowoczesne pompy ciepła nowy dwór mazowiecki do ogrzania twojego domu.

Najlepsze tłumiki piaseczno do twojego samochodu.

Skuteczne pozycjonowanie stron gdańsk dla Twojej firmy.

Certyfikowane moduły sfp dla przemysłu